Van néhány tényező, amikor veszteséget élünk meg , ami erősen befolyásolja hogyan jövünk ki belőle.
Az egyik a szociális hálónk minősége, nagysága, állapota. Mindennapi megfogalmazásban az emberi kapcsolataink és körülményeink. A rokonaink, szeretteink, barátaink, munkatársaink, ismerőseink stb.
A mai világban már érdemes hozzátenni, hogy mind az élő (offline) mind a virtuális ( online) kapcsolataink beletartoznak ebbe a mártixba. A nagyon laza kapcsolattól kezdve, mint pl a buszsofőr, akivel minden reggel biccentéssel köszöntjük egymást munkába menet, a legszorosabb kapcsolatunkig akikkel mindennapjaink jelentős részét töltjük.
Egyedül életképtelenek vagyunk.
Léteznek önellátó közösségek, de a jelenlegi életkörülményeink nem alkalmasak az önálló élethez. Függünk egymástól. Régen szó szerint függtünk, hiszen, ha a vadászok nem ejtettek vadat, akkor éhen maradt a közösség. Ha az otthon maradt nők, idősek nem látták el a ház körüli teendőket,szintén veszélybe került a közösség. Emiatt volt lényeges , hogy hány ember van körülöttünk és milyen a viszonyunk velük.
Ma is emiatt fontos, kikből áll az a láthatatlan háló, ami megtart minket.
És itt jön a képbe a barátság.
A barát olyan ember, akit mi választunk. A rokonainkat nem tudjuk megválasztani és sokszor a távolságot is nehéz tartani velük. A barátainkat viszont meg tudjuk válogatni és azok maradnak a közelünkben hosszú távon, akikkel harmonikus a kapcsolatunk.
Hogyan alakulnak ki a barátságaink
Mit ad számunkra a barátság:
Ez a biztonság teremi meg azt a bizalmi légkört, ahol képesek vagyunk megnyílni és elmondani olyan dolgokat, amiket nem vagyunk képesek akárkivel megosztani.
Ez a megosztás önmagában is gyógyító. Gyakran eszembe jut Bagdi Emőke egyik előadása, https://www.youtube.com/watch?v=frnkP9vDHBk
amelyben egy rendkívül jó kísérletet ír le. Ajánlom figyelmedbe, könnyen megvalósítható, érdemes kipróbálni.
Maga az előadás is nagyon jó gondolatokat közvetít. A konkrét gyakorlat a 36. percnél hallható. Annyit elárulok róla, hogy 1 óra lelki takarításról szól és kiválóan használható a barátoddal. Mindkettőtöknek hasznos.
Amikor nehézséget élünk meg, legtöbbet a kapcsolataink tudnak segíteni. Ebben az periódusban nagy szerepe van a barátoknak. Ezek a nehéz időszakok azonban gyakran a próbáját is jelentik a barátságnak. Ha a másik nem képes az extra terhelésnek megfelelni, könnyen megszakadhat vagy csorbát szenvedhet a kapcsolat.
Mit tegyél és mit ne barátként:
Van az a pont, amikor barátként nem tudsz elég támogatást adni. Amikor már szükség van szakember segítségére.
Ha azt érzed neked segítene egy támogató iránymutató beszélgetés, vagy a barátodnak jól jönne ITT megtalálsz.
Felíratkozás előtt olvasd el, az Adatkezelési irányelveinket.