Mint minden, elhunyt szeretteinkre való emlékezés is változik, modernizálódik és ez így van jól. Hiszen a változás az élet velejárója.
Változik a veszteséghez való hozzáállásunk is, próbáljuk kiiktatni az életünkből, ez viszont nem jó, hiszen a fel nem dolgozott veszteség, gyász csak komplikálja életünket.
Mióta?
Nem tudjuk pontosan, mikor lett konkrét napja a halottainkra való emlékezésnek. Azt azonban tudjuk, hogy ez embereket mindig is foglalkoztatta, mi van a halál után, van-e átjárás a két világ között.
Az ismeretlenhez való vonzódás és az attól való félelem együtt jelenik meg. Félelmetes megtapasztalni, hogy szeretteinkkel való kapcsolatunk bármikor megszakadhat. A megszakadt kapcsolatot gyakran akarjuk visszaállítani, a gyász során többször teszünk kísérletet kapcsolatfelvételre, akár álmokon akár rituálékon keresztül vagy gondolatban.
Emellett félünk is a test megszűnésétől, átalakulásától. Ebből profitálnak a napjainkban oly népszerű zombifilmek, de a vámpíros, szellemes történetek is kapcsolhatók a témához.
Valószínű A félelemmel vegyes tisztelet keltette életre az ősi kelta halál istennő előtti tisztelgést is, aminek a gyökerei felfedezhetőek a halloween-i ünnepkörben is.
Az amerikai ír bevándorlók vitték magukkal a beöltözés szokását is. Hitük szerint egy nap az évben a halottak előtt megnyílt a lehetőség a visszatérésre szeretteikhez. Az emberek ruhákkal, maszkokkal próbálták magukat felismerhetetlenné torzítani, hogy halott hozzátartozóik ne ismerjék fel őket és ne akarjanak a testükbe költözni.
A halottak egy meghatározott napon való visszatérésére más kultúrákban is van utalás, például a színes, karneváli örömünnepet ülő Mexikóban is. Itt kevésbé félnek az emberek, inkább örülnek, hogy egy napot elhunyt szeretteikkel tölthetnek. Ezért a vidámság.
Ez a mi szemünkben furcsának tűnhet, hiszen Magyarország a keresztény szokásokat követi, imádsággal, temetőbe való kilátogatással, virággal, mécsessel emlékezünk szeretteinkre.
Mi változott?
Ahogyan régen nem volt jellemző a hagyományoktól való eltérés, szigorú szokásrend szerint zajlottak az emlékezés napjai, úgy manapság az individualizmus térhódításával szabadon, megkötés nélkül emlékezhetünk. Kaptunk egy napot, ( november 1. Mindenszentek napja ) ami munkaszüneti nap, hogy legyen lehetőségünk időt tölteni az emlékezéssel.
Miért fontos időnként emlékezni?
Az ünnepek arra vannak, hogy időről időre megálljunk, töltődjünk, mást csináljunk, mint a mindennapokban. Emellett összetartja, erősíti közösséget. Az ismétlődő közös élmények szorosabbá teszik a kapcsolatot. Gondoljunk csak egy jó munkahelyi közösség rendszeresen megtartott csapatépítőjére, szülinapi bulijára vagy a karácsonyi vacsorára.
Régen is így volt ez. Ünnepkor nem kellett dolgozni, finomakat lehetett enni és együtt voltak az emberek. Jól érezték magukat.
Hogyan lehet könnyebb ez az időszak:
Először is készülj rá-. Ha temetőjáró vagy, tervezd meg melyik temetőbe mikor mész, egyeztess a családdal. Kitűnő alkalom egy találkozásra ritkán látott családtagokkal. Együtt felidézni elment szeretteink anekdotáit, bár keserédes, hiszen már nincsenek velünk, de melegséget is hoz a szívünkbe.
Alkoss egy saját szokást, rituálét, ami neked a legjobban kifejezni az elmúlást, szeretteidre való emlékezést. Ha segít a temetőbe való kilátogatás, tedd. Vihetsz saját készítésű kompozíciót fenyőből, virágokból. Ha távol áll tőled a temetőbe járás, bármilyen más rítust is alkothatsz. Megfőzheted szeretteid kedvenc ételét vagy elmehetsz a kedvenc helyére, nézegethetsz képeket, meghallgathatod a kedvenc zenéjét, elmehetsz a kedvenc színházi előadására. Írhatsz neki levelet, vagy kitalálhatsz bármit, ami szimbolizálja az iránta érzett érzéseidet.
Mitől lehet nehéz ez a pár nap:
Évfordulók, ünnepek alkalmával időlegesen, pár napra felerősödhet a hiányérzet, fájdalom, de ez természetes. Érdemes ezt elfogadni, sőt készülni rá lélekben.
Ha elfojtod, erővel próbálsz nem tudomást venni róla, azzal nem teszel jót magaddal. Fogadd el, hogy a veszteségek ugyan fájnak, de az élet velejárói.
Ilyenkor segíthet egy beszélgetés, egy témába vágó film, vagy a fentiekben említett rituálé.
Lecsendesedés, könnyű séta az őszi napsütésben, bekuckózás, olvasás, vagy terápiás írás (amikor kiírod magadból, ami benned van) jót tesz.
A fájdalom mellett vedd elő a szép emlékeket.
GYAKORLAT:
Fordíts időt arra, hogy összeírod a jó dolgokat.
Pl mit kaptál, mit tanultál az elhunyt szeretteidtől. Mik voltak a legszebb pillanataitok.
Ezek feltölthetnek. És néhány nap múlva, visszatérve a mindennapokban szépen elcsendesedik a fájdalom.
Gyászolni nem könnyű. Ha szeretnéd, hogy valaki támogasson ebben a nehéz időszakban, keress meg bátran, segítek feldolgozni a fájdalmas veszteséged, nem kell egyedül megküzdened vele.
ITT tudsz kérni egy 30 perces ingyenes beszélgetést és előszűrést, melyben kiderül tudunk-e együttműködni és személyre szabottan miben tudlak támogatni.
Ha érdekel ez a téma vagy szeretnéd tudni mit kezdj a veszteségeddel, csatlakozz a facebook csoportunkhoz:
https://www.facebook.com/groups/336342327338099
Ebben a témában még ezeket az írásokat ajánlom:
https://www.tovabblepni.hu/emlekezni-vajon-jo-vagy-rossz-halottak-napja-margojara/
Iratkozz fel a cikk alatt, hogy ne maradj le a témában megjelenő írásokról, programokról.
Feliratkozás előtt olvasd el az Adatkezelési irányelveket.